Általában alapkérdés szokott lenni az , hogy a kertemet szakember bevonásával terveztessem-e?
Feltétlenül, ha egy átgondolt, harmonikus, használható, fenntartható, és költséghatékony kert gazdája szeretnél lenni.
Legszerencsésebb, ha az építmény terve és a kertterv egyszerre, egymást mintegy kiegészítve készül. Ez jelentős költségmegtakarítást és egy átgondolt, működőképes otthont eredményez.
A kerttervező rendelkezik azzal a tudással, amely alapján meg tudja ítélni, hogy a csemete méretű növény kifejlődve mekkora lesz. Ezzel el lehet kerülni, hogy pár év múlva már ne kertje, hanem átjárhatatlan dzsungele legyen. Tehát a jó tájépítész vizionálni képes a pár év múlva bekövetkező állapotot, és ezt neked akár 3D látványterven is be tudja mutatni.
Fontos szakismeret a növénytársítás, amely alapján el lehet dönteni, hogy mit és mivel érdemes társítani: szín, virágzás, méret.
Azonban a legfontosabb döntés az Ön kezében van: a kerttervezést az határozza meg, hogy Ön milyen életformát él, tehát mire fogja használni a kertjét.
A kertterveknek több típusa is létezik, ilyen például a növénykiültetési terv, a geodéziai kitűzési terv.
Vázlatterv: A vázlatterv egyszerű, lényegre törő, és könnyen értelmezhető. Az a lényeg, hogy nagyvonalakban papírra vessük, hogy mit hova szeretnénk, minek mekkora a mérete. Ezen körülbelüli adatok szerepelnek.
Engedélyezési terv: Ez azért fontos, mert az ott kialakuló környezet meg lesz bontva, felborul a megszokott egyensúly. Fontos a környezetvédelemre odafigyelni, hiszen ez is a mindennapi életünk része lesz. A természeti értékekre nagy figyelmet kell fordítani. A meglévő környezetet védni kell és esetlegesen pótolni a hiányosságokat.
Kiviteli terv: Az összes információt tartalmazza, de már részletesen, arányos méretekkel. Szerepeltetni kell benne a tereprendezéssel, a burkolatépítéssel, a növénytelepítéssel járó műveleteket. A növények fajtáját, helyét.
Ajánlati terv: Ezt nagyobb építkezéseknél, épületeknél, beruházásoknál szokták inkább használni. Ez azt a célt szolgálja, hogy a vállalkozás fel tudja mérni a költségeket, kiadásokat, az elkészülés dátumát. Összképet biztosít a munkálatokról, a végeredményről.